LenPreZdravie.sk - Magazín o zdraví
 • Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Saforelle rešpektuje intímnu ženskú zónu
  Darujte na Vianoce mame, sestre, či kamarátke darček, ktorý ju bude denne rozmaznávať a dopraje jej skvelý pocit ženskosti.
 • „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  „Srdcovka“ na meranie tlaku Orava TL-200
  Rozmýšľate o praktickom vianočnom darčeku pre niekoho, kto si musí pravidelne merať tlak? V tom prípade ho poteší a príde mu vhod ...
 • Chcete zmerať deťom zrak?
  Chcete zmerať deťom zrak?
  Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri poruchách zraku oplatí, že čím včasnejšie ich lekár podchytí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
 • Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Odborníci poradia na telefonickej linke k demencii
  Slovenská Alzheimerova spoločnosť zriadila telefonickú linku, kde sa záujemcovia môžu poradiť s odborníkmi na tému demencie. Na čísle 02 / 62 41 08 85 získajú nielen informácie o ochorení, ale môžu sa porozprávať o možnostiach prevencie a tiež zdravotníckej a sociálnej pomoci. Odborníci v poradni sú k dispozícii do konca marca, v pracovné dni v pondelok až piatok, v čase od 12.00 do 16.00 hodiny.
 • Šturec potrebuje pomoc
  Šturec potrebuje pomoc
  Mohutné torzo vyslúženého plavidla so slávnou minulosťou vidno už z diaľky. Remorkér Šturec bol zapísaný do zoznamu technických pamiatok pred dvomi rokmi. Na jeho palubu vedie vratká lávka a strmé schodíky...
 • Keď trápia zriedkavé choroby
  Keď trápia zriedkavé choroby
  Nedostatočné skúsenosti so zriedkavými chorobami majú za následok nielen oneskorenú diagnostiku, ale aj sťažený prístup k liečbe.
 • Testovanie na HIV anonymne
  Testovanie na HIV anonymne
  Prežili ste príjemnú noc a máte pochybnosti, či je všetko v poriadku? Neváhajte a otestujte sa na HIV.
Súťaž Chupa Chups pomôže deťom. Detským domovom daruje kolobežky

Súťaž Chupa Chups pomôže deťom. Detským domovom daruje kolobežky

Štvrtok, 26. august 2021

Na Slovensku žije v detských domovoch, ktoré sa v roku 2019 zmenili na Centrá pre deti a rodiny, takmer 5 000 detí a mladých ľudí. Rok pandémie koronavírusu ešte viac zhoršil situáciu týchto detí vyrastajúcich bez rodičov. Nezo...

Ako za pár dní nadobudnúť viac sily, vitality aj štíhle krivky do plaviek

Ako za pár dní nadobudnúť viac sily, vitality aj štíhle krivky do plaviek

Vaša letná dovolenka sa blíži a vás chytá panika, ako sa vtesnáte do plaviek? Ak vám pohľad do zrkadla našepkáva, že pár kíl dole by prišlo vhod, nezúfajte! Ešte stále nie je nič stratené! Aj za pár dní môžete mať ští...

Majte svoj tlak pod kontrolou!

Majte svoj tlak pod kontrolou!

Pondelok, 12. apríl 2021

Ak trpíte ochorením, pri ktorom je nevyhnutné každodenné meranie krvného tlaku, nemal by vám doma chýbať digitálny tlakomer.

Zachráni vám nejednu jazdu aj zábavu pri vode

Zachráni vám nejednu jazdu aj zábavu pri vode

Smart akumulátorová prenosná pumpa s LED svietidlom Orava PUMP-1expresne dofúka pneumatiku na aute, motorke aj na bicykli bez toho, že by ste sa zapotili.

Patogény, alergény? U nás čistý vzduch!

Patogény, alergény? U nás čistý vzduch!

Je to až na neuverenie, koľko patogénov sa ukrýva vo vzduchu, ktorý doma bežne dýchame. Keďže sú takmer neviditeľné, mohlo by sa zdať, že sme vo svojom domove v bezpečí. Opak je však pravdou. Aj v našich domácnostiach sa vzdu...

Multifunkčný hrniec Orava MH-02 – ako sa doma počas pandémie nezblázniť z varenia

Multifunkčný hrniec Orava MH-02 – ako sa doma počas pandémie nezblázniť z varenia

Pandémia sa s nami nemazná. Veľa ľudí robí všetko z domu – pracuje, učí sa, cvičí v obývačke na koberci a stoluje výlučne pri vlastnom kuchynskom stole. Po pár týždňoch to už začína byť celkom slušný pretlak, hlav...

Nemal by chýbať vo vašej domácej lekárničke

Nemal by chýbať vo vašej domácej lekárničke

Druhá vlna pandémie neustupuje, preto je múdre byť pripravený a vedieť aj doma rýchlo a spoľahlivo zistiť, ako je to s našou telesnou teplotou. Práve informácia o tom, či máme normálnu telesnú teplotu, zvýšenú teplotu, alebo ...

Zvlhčí vzduch, prevonia interiér a poskytne vám benefity aromaterapie

Zvlhčí vzduch, prevonia interiér a poskytne vám benefity aromaterapie

Počas vykurovacej sezóny, kedy hrejú radiátory na maximum, býva často v interiéroch extrémne suchý vzduch. To neprospieva ani pleti, ani nášmu zdraviu. Keď sú sliznice nosohltana a dýchacích ciest vysušené, ľahšie sa tu usád...

Zvlhčí vzduch, prevonia interiér a poskytne vám benefity aromaterapie

Zvlhčí vzduch, prevonia interiér a poskytne vám benefity aromaterapie

Počas vykurovacej sezóny, kedy hrejú radiátory na maximum, býva často v interiéroch extrémne suchý vzduch. To neprospieva ani pleti, ani nášmu zdraviu. Keď sú sliznice nosohltana a dýchacích ciest vysušené, ľahšie sa tu usád...

Svižná pomocníčka pre krásny a zdravý úsmev – až 7x účinnejšia v boji proti zubnému povlaku

Svižná pomocníčka pre krásny a zdravý úsmev – až 7x účinnejšia v boji proti zubnému povlaku

Zdravý a krásny úsmev je výsledkom dôkladného čistenia chrupu. Vďaka precíznej starostlivosti o zuby na nich neostanú ani mikroskopické zvyšky potravy, ani povlak, v ktorom sa rady množia choroboplodné baktérie.

Strana:  1  2  3  4  5  6  7  8  9

Dnes je 25. 09. 2021, meniny má Vladislav.
Poradna
Náhodný článok
Čo by ste mali vedieť - o melanóme Čo by ste mali vedieť - o melanóme
Melanóm je zhubný nádor, ktorý vzniká malígnou premenou melanocytov (buniek kože tvoriacich pigment).  Býva lokalizovaný predovšetkým  na  koži , ale nezriedka sa objaví  v oku, na slizniciach či hocikde v tele. Patrí k najzákernejším a najzhubnejším nádorom pre svoju schopnosť rýchlej tvorby metastáz  s letálnym  koncom.  Metastázy sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po odstránení melanómu z kože. Celosvetovo má výskyt melanómu neustále stúpajúci trend. Každý rok sa počet novozistených melanómov u obyvateľov väčšiny európskych krajín  zvýši o 5 %.  
Najčítanejšie články
Horoskop na dnešný deň
Horoskopy od Moneo.sk
Cestovný poriadok
Odkiaľ:
Kam:
Dátum:
 Čas: 
Zobraziť všetky novinky
NOVINKY
 Vyzbrojte sa proti vírusom na maximum s čajom TEEKANNE Imunitapasik
Vyzbrojte sa proti vírusom na maximum s čajom TEEKANNE Imunita

Len tak sa pohodlne posadiť, popíjať horúci čaj a pritom robiť kus práce pre svoju imunitu. Že to znie dobre? S bylinným čajom TEEKANNE Imunita môžete svoju obranyschopnosť príjemne posilniť vďaka vybranej zmesi liečivých rastlín, ktoré v hrnčeku skvele chutia a telu prinášajú pre boj proti vírusom len to najlepšie.

Sychravá jeseň a s ním spojený zvýšený výskyt chorôb je opäť tu, a je preto najvyšší čas zoceliť svoju imunitu na maximum. Pravidelný pohyb, zdravý jedálniček plný antioxidantov, dostatočný pitný režim a plnohodnotný spánok doplňte čajom TEEKANNE Imunita a budete sa cítiť na útok bacilov pripravení.

 

Zmes v sebe obsahuje nechtík lekársky, ktorého blahodarné účinky sú, okrem iného, aj podpora normálnej funkcie pečene a čriev, teda orgánov, ktoré sú pre zdravú imunitu kľúčové. Mäta pieporná prirodzene posilňuje odolnosť organizmu a imunitu podporuje aj lahodná citrónová verbena. Obranyschopnosť podporuje aj vitamín C, ktorý navyše prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Všetko korunuje aromatický rooibos, lahodná bylina z južnej Afriky s hrejivou chuťou.

 

Nedajte žiadnym vírusom šancu a starajte sa o svoje zdravie s predstihom. TEEKANNE Imunita vás v tom podporí.

 

Objavte aj ďalšie chute čajov Teekanne alebo vyskúšajte čajové recepty. Pre viac informácií a tipov navštívte www.teekanne.cz.

 

TEEKANNE Imunita kúpite za cenu 1,6 EUR.

 

Zobraziť celú novinku
Spreje VIROSTOP zmierňujú príznaky COVID-19, dokázala to klinická štúdiapasik
Spreje VIROSTOP zmierňujú príznaky COVID-19, dokázala to klinická štúdia

 

Známe ústne a nosové spreje sú účinnými pomocníkmi v boji s pandémiou. Najnovšia klinická štúdia potvrdila ich efektivitu a silu – zmierňujú príznaky a zabraňujú uvoľňovaniu vírusu.

Tretia vlna pandémie koronavírusu na Slovensku naberá na sile. Denne pribúdajú stovky nových prípadov a v priemere je viac ako 10 % vykovaných PCR testov pozitívnych.  Zároveň je zaočkovaných niečo vyše 2,2 milióna ľudí, čo predstavuje len 42 % obyvateľstva. 

Aby boli dopady tretej vlny čo najmiernejšie, je dôležité chrániť sa. Ako podpora očkovania pôsobia aj ústne a nosové spreje VIROSTOP, ktorých účinnosť dokazuje aj najnovšia klinická štúdia.

 

Spreje VIROSTOP preukázali 60% zníženie uvoľňovania vírusov.

Štúdia preukázala významné zníženie príznakov choroby COVID-19.

 

 

VIROSTOP zmierňuje príznaky Covidu

Ako informuje agentúra Associated Press, do klinickej štúdie bolo zahrnutých 170 pacientov so SARS-CoV-2 potvrdených pomocou PCR testov na klinike Complex Medical Center v Budapešti v Maďarsku, od 15. januára do 31. mája 2021. Všetci dobrovoľníci boli pozitívne testovaní PCR testami na Covid- 19 na začiatku štúdie, pričom mali mierne až stredne závažné respiračné symptómy, ktoré boli monitorované počas 15 dní.

 

Zo 170 dobrovoľníkov 86 pacientov dostalo nosohltanový sprej, roztok patentovaný pod názvom  VIROSTOP, ktorý obsahuje špeciálnu zmes cista krétskeho a ďalších zložiek bohatých na polyfenoly. Polyfenoly, ak sú naviazané na vírusový proteín, mechanicky inhibujú funkciu proteínu, a tým zabraňujú vstupu vírusu do bunky. 84 pacientov bolo zaradených do kontrolnej skupiny bez použitia sprejového roztoku VIROSTOP.

 

„Na konci klinickej štúdie boli vyhodnotené symptómy pacientov. Príznaky každého pacienta sa kontrolovali každé dva dni počas 12 dní. Tí pacienti, ktorí používali sprej VIROSTOP od prvého dňa po pozitívnom testovaní, vykazovali v 12.deň takmer 60% zníženie uvoľňovania vírusov v porovnaní s kontrolnou skupinou,“ uviedol Dr. István Jankovics, ktorého tím štúdiu realizoval.

 

Klinická štúdia odhalila, že klesla tiež závažnosť respiračných problémov, ktoré ochorenie vyvoláva. Tieto výsledky podporujú zistenia skorších testov in vitro, vykonaných na zvieracích bunkových tkanivách, kde zmes polyfenolov zabraňovala rastu vírusu v bunkových kultúrach.

 

 

Bezpečný pre deti aj seniorov

Klinická štúdia dokazuje, že závažnosť respiračných klinických symptómov bola znížená u tých, ktorí používali sprej VIROSTOP. V porovnaní s kontrolnou skupinou bolo tiež zaznamenané zníženie gastrointestinálnych symptómov. Nedávny výskum ukázal, že kľúčovým faktorom šírenia vírusu je jeho schopnosť množiť sa aj v gastrointestinálnom trakte.

„Primárnou ochranou pred ochorením COVID-19 je samozrejme očkovanie, táto klinická štúdia však dokazuje, že používanie spreja VIROSTOP významne inhibuje množstvo SARS-CoV-2 v horných dýchacích cestách, čím poskytuje infikovanej osobe príležitosť vyvinúť špecifickú imunitnú odpoveď,“ vraví Dr. István Jankovics.

VIROSTOP je voľne predajný prípravok vyrobený z prírodných surovín a môžu ho bezpečne užívať už deti od troch rokov. V čase štúdie boli v Maďarsku prítomné najmenej tri varianty vírusu. Uvedomujúc si tieto faktory a už opísaný mechanizmus účinku polyfenolov, predpokladáme, že VIROSTOPsprej môže byť účinný v prípade všetkých mutácií.

 „Prírodné zloženie zaručuje bezpečné použitie VIROSTOPU pre deti, dospelých a seniorov. Obľúbenosť ústnych a nosových sprejov dokazuje aj fakt, že na Slovensku bolo predaných viac ako 300 000 kusov tohto produktu a v rámci Európy už viac ako 2 milióny,“ dopĺňa vraví Ondrej Michlo, konateľ firmy Herb-Pharma Corporation s.r.o.

Zobraziť celú novinku
MANUKA Derm: Hojivý prírodný krém z certifikovanej lekárskej manukypasik
MANUKA Derm: Hojivý prírodný krém z certifikovanej lekárskej manuky

Trápi vás akné, lupienka, popáleniny, ekzém či len popraskaná a vysušená pokožka? Vyskúšajte unikátny prírodný hojivý krém z manuky lekárskej, pochádzajúcej z Nového Zélandu.

MANUKA Derm má široké využitie v starostlivosti o pleť a pokožku. Pýši sa unikátným zložením – nájdete v ňom až 30% vzácneho certifikovaného bioaktívneho medu MANUKA. Ten je jedinečný vďaka svojim silným antibakteriálnym, antivírusovým a regeneračným schopnostiam, ktoré sú až niekoľko násobne silnejšie než u obyčajného medu. Okrem najvzácnejšej zložky pochádzajúcej z novozélandských manukových stromov, obsahuje MANUKA Derm bambucké maslo a kukui orechový olej pre dokonalú hydratáciu. Nechýba ani jeden z najdôležitejších antioxidantov - vitamín E a vitamín B5, ktorý zvyšuje odolnosť tela voči infekciám.

 

 

Hojivý krém MANUKA Derm sa ľahko nanáša, nelepí a príjemne vonia. Je vhodný pre všetky typy pleti, ktorým dokáže prirodzeným spôsobom navrátiť zdravý, hydratovaný a svieži vzhľad.

MANUKA Derm zakúpite za 18,51 Eur.

 

 

Zobraziť celú novinku
Tesco podáva pomocnú ruku najzraniteľnejším, pomáha spolu so zákazníkmipasik
Tesco podáva pomocnú ruku najzraniteľnejším, pomáha spolu so zákazníkmi

Jednotlivci aj rodiny v náročnej životnej situácii získajú mimoriadnu pomoc aj tento rok. Reťazec Tesco už druhý rok po sebe zorganizoval v čase pandémie mimoriadnu letnú verziu potravinovej zbierky. Spoločné úsilie zákazníkov a Tesca sa vyplatilo. Ľuďom v núdzi pomôžu nielen vyzbierané potraviny od zákazníkov, ale naviac aj darované produkty v hodnote 25-tisíc eur od Tesca. Dokopy darované potraviny aj hygienické potreby od zákazníkov i Tesca vážia 22 182 kilogramov. Vyše 22ton pomoci takpomôže nasýtiť 52-tisíc porciami jedla ľudí v núdzi naprieč krajinou.

„Potravinová zbierka vytvorila jedinečnú príležitosť pre každého zo zákazníkov Tesca, ktorí mohli v období 4 týždňov pomôcť ľuďom v núdzi počas nákupu v ktoromkoľvek z našich obchodov. Spolu s naším príspevkom v hodnote 25-tisíc eur tak spolupracujúcim charitám poputuje viac ako 22 ton potravín a drogérie. V Tescu hovoríme, že aj malá pomoc môže mať veľký význam, a práve potravinová zbierka je toho dokonalým potvrdením,“ hovorí Katarína Pšenáková, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku.

 

Tohtoročná letná potravinová zbierka prebiehala od 2. augusta do 29. augusta 2021 vo všetkých 154 predajniach Tesca. Stačilo, ak pri bežnom nákupe zákazníci nakúpili trvanlivé potraviny ako napríklad cestoviny, ryžu, strukoviny, konzervy či zaváraniny alebo hygienické potreby navyše a odovzdali ich na zberné miesta za pokladničnou zónou v ktorejkoľvek predajni.

 

S výberom vhodných produktov ochotne pomáhali kolegovia v Tescu alebo dobrovoľníci z partnerských organizácií. Súčasťou zbierky bola aj možnosť zapojiť sa online – prostredníctvom služby Tesco Online nákupy, ktorá je dostupná pre 2,8 milióna ľudí na Slovensku. Online zbierka prebiehala od 3. do 31. augusta tohto roka. Pri online nákupe si mohli zákazníci vybrať spomedzi šiestich pripravených balíčkov pomoci v hodnote od 5 do 12 eur.

 

Každý jeden dar si nesmierne vážime, pretože môže pomôcť ľuďom, ktorí sa často nie vlastnou vinou ocitli bez domova alebo bez trvalého príjmu. Sme veľmi radi, že sa Tesco rozhodlo okrem tradičnej potravinovej zbierky pred Vianocami zorganizovať opäť aj jej letnú verziu. Žiaľ, v súčasnom neľahkom období koronakrízy neustále rastie počet rodín a jednotlivcov na Slovensku, ktorí majú ťažkosti zaobstarať si jedlo či iné nevyhnutné výrobky,“uviedol riaditeľ Potravinovej banky Slovenska Marko Urdzík.

 

Tesco si uvedomuje, že pomoc ľuďom je potrebná neustále.  Reťazec spustil prvú letnú potravinovú zbierku už vlani v lete v promptnej reakcii na vypuknutie koronakrízy. Práve vďaka potravinovým zbierkam Tesca sa podarilo podať pomocnú ruku veľkému množstvu ľudí v núdzi a rovnako to je aj pri ďalších aktivitách, ktorými Tesco každý deň podporuje tých najzraniteľnejších, či už ide o darovanie nepredaných potravín zo všetkých 154 obchodov reťazca alebo mimoriadne potravinové dary v doterajšej hodnote viac ako 220-tisíc eur od vypuknutia pandémie.

 

Reťazec pomáha každodenne ľuďom v núdzi prostredníctvom darovania nepredaných potravín. Vďaka tomu, že Tesco daruje potraviny zo všetkých svojich predajní, doposiaľ darovalo viac ako 7 300 ton potravín, z ktorých bolo pripravených viac ako 17 miliónov porcií jedla pre ľudí v núdzi. Tesco tak aj touto dôležitou aktivitou pomáha zmierňovať dosahy koronakrízy na tie najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov.

Zobraziť celú novinku
Personálna výmena v predstavenstve Allianz pasik
Personálna výmena v predstavenstve Allianz

Robert Altfahrt-Riedler (37) sa od 1. januára 2022 stane novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne pre rezort prevádzky.

Robert na Slovensko prichádza z Allianz v Českej republike, kde v súčasnosti zastáva rovnakú pozíciu. V Allianz na Slovensku sa chce zamerať najmä na zlepšenie zákazníckej orientácie a služieb pre klientov a na harmonizáciu medzi krajinami regiónu.

 

Robert má vyše 10-ročné odborné znalosti a skúsenosti v oblasti prevádzky. Pred nástupom do regiónu strednej a východnej Európy (CEE) v roku 2018 pracoval pre Allianz v Rakúsku ako senior manažér pre oblasť IT a projektového a prevádzkového riadenia. V rámci CEE riadil regionálnu implementáciu so zameraním na implementáciu produktov, procesov a platforiem orientovaných na klienta. Od roku 2020 zastáva pozíciu šéfa prevádzky v spoločnosti Allianz pojišťovna v Českej republike, kde úspešne urýchlil nasadenie ABS pre oblasť malých a stredných podnikateľov a veľké priemyselné riziká a spustil kľúčové digitálne procesy ako online sprievodca škodou, nahlásenie škody či zjednodušené online poistenie.

 

Robert na tejto pozícii nahradí Agatu Przygodu, ktorá sa počas pôsobenia v Allianz – Slovenskej poisťovni od júna 2019 zameriavala na komplexnú transformáciu prevádzky a digitalizáciu spoločnosti. Od budúceho roka prevezme rovnakú pozíciu v Allianz vo Švajčiarsku.

Zobraziť celú novinku
Vlastné pekárne Tesca prinášajú čerstvé pečivo z poctivého cesta, sú čoraz obľúbenejšiepasik
Vlastné pekárne Tesca prinášajú čerstvé pečivo z poctivého cesta, sú čoraz obľúbenejšie

Čerstvé pečivo z poctivého cesta a kvalitných surovín za dostupnéceny. Popularita lokálnych pekární, ktoré ručne pripravujú a pečúvlastné výrobky, u Slovákov narastá. Súčasťou tohto trendu sú i väčšie prevádzky reťazca Tesco, ktorý má v súčasnosti 27 vlastných pekární. Aj vďaka vlastným pekárňam prináša Tesco svojim zákazníkom na Slovensku každý niečo navyše už 25 rokov. Popritom spolupracuje s lokálnymi i väčšími pekárenskými dodávateľmi zo Slovenska.

„Veľkou výhodou našich vlastných pekárenských výrobkov je výroba tradičným remeselným spôsobom priamo v obchode. Pečivo na predajnú plochu pre našich zákazníkov dopĺňame ešte teplé. Zákazníci oceňujú, že vďaka tomu nestráca čerstvosť. Pekárenskévýrobky súdopĺňanéniekoľkokrát za deň. Ponuku vlastných pekární neustále obmieňame podľa preferencií zákazníkov. Ich nákupné zvyklosti sa v uplynulých rokoch značne zmenili – menej nakupujú tradičné chleby a pečiváako napríklad rožky. Preferujú skôr širší sortiment a skúšanie rozličných produktov, a to vrátane prémiovejších špecialít,“ hovorí Tomáš Klein, komerčný manažér Tesca zodpovedný za čerstvé potraviny.

 

 

Odborníci priamo v pekárňach Tesca pripravujúpekárske výrobky z kvalitnej múky, droždia, soli, vody, slnečnice, ražnej múky. Pripravené výrobky pekári pečú minimálne dvakrát denne v závislosti od veľkosti prevádzky, a to vo vlastných moderných peciach.Nakupujúci si môžu vybrať spomedzi pečiva z rôznych druhov cesta vrátane grahamového, svetlého, proteínového, cereálneho či sladkého cesta.

 

 

Výhodou vlastných pekární v predajniach Tesco je nielen čerstvosť pečiva pripraveného z kvalitných surovín, ale aj veľký podiel chutných náplní. „Zákazníci veľmi oceňujú, že napríklad v koláčoch máme až 44-percentný podiel plnky ako mak, tvaroh či jahoda,“ dodáva komerčný manažér Tesca.

 

Príklady pečiva z vlastných pekárnív predajniach Tesco:

 • Rožky a žemle
 • Snacky ako cesnakový uzol, pizza rožok alebo rožok so syrom
 • Tiger žemľa a Tiger bochník sú jedinečné svojou slanou a zároveň pikantnou chuťou
 • Hamburgerová žemľa so sezamom nechýba na žiadnej grilovačke
 • Vyhľadávané sú aj tradičné tlačené koláče posypané maslovou mrveničkou s príchuťami mak, tvaroh alebo jahoda
 • Cereálna Tesco Finest Proteínová bageta

 

Podpora lokálnych výrobcov

„Pečivo z vlastných pekární nielen skvelo chutí, ale zároveň je cenovo dostupné. Vďaka práci našich pekárov, kvalite samotných produktov a použitým surovinám prinášame pre zákazníkov pridanú hodnotu, ktorú oceňujú čoraz viac,“ opisuje T. Klein.

 

Tesco dlhodobo spolupracuje aj s mnohými lokálnymi pekárňami v regiónoch. „Zákazníci nájdu v našich obchodoch naprieč Slovenskom mnohélokálne pekárenskévýrobky – ich dodávateľ sa líši podľa toho-ktorého obchodu. Ide o približne päťdesiat partnerov a uždnes rokujeme s ďalšou štvoricou dodávateľov o začatí spolupráce. Lokálnych dodávateľov zákazníci obľubujú pre prepojenie na rodný kraj, ako aj ponuku špeciálnych výrobkov s veľkým podielom ručnej práce,“ vysvetľuje Tomáš Klein.

 

Zobraziť celú novinku
Persil Sensitive - jednotka na trhu pre citlivú pokožkupasik
Persil Sensitive - jednotka na trhu pre citlivú pokožku

Pranie mnohí z nás berú ako rutinnú činnosť, pri ktorej sa oblečenie vyčistí, avšak zabúdame na to, že niektoré pracie prostriedky môžu spôsobiť silné alergické reakcie, podráždenú až začervenanú pokožku. A tá vie veľmi potrápiť nielen malé deti, ale aj alergikov. Práve preto boli vyvinuté špeciálne pracie prostriedky, ktoré zabezpečia čistú bielizeň a sú šetrné k citlivej pokožke. 

Pokožka je najväčším orgánom ľudského tela a má svoje prirodzené pH, ktoré je mierne kyslé. Narušenie pH môže viesť ku poškodeniu a podráždeniu a robiť ju tak citlivejšou. Povrchovo aktívne látky v pracích prostriedkoch pôsobia pri nosení aj na kožu a zvyknú spôsobiť jej vysúšanie. Preto malé deti a alergici vyžadujú špeciálnu starostlivosť aj o pokožku, aj o samotné pranie oblečenia. Oblečenie by sa malo prať vo vyhradených druhoch pracích prostriedkov, ktoré vyčistia oblečenie a odstránia baktérie, plesne a vírusy.

 

Práve pre ľudí s citlivou pokožkou a malé deti je tu Persil Sensitive, špeciálne vyvinutý a dermatologicky testovaný prací prostriedok, ktorý je vďaka svojmu zloženiu šetrný k pokožke. Obsahuje len prírodné ingrediencie bez farbív a konzervantov a dopĺňa ho hypoalergénny parfum s jemnou vôňou Aloe Vera. Účinne odstraňuje škvrny a pritom zanecháva bielizeň dlhodobo sviežu a čistú. Svojou kvalitou a jemným zložením sa teší veľkej obľube medzi spotrebiteľmi, čo potvrdzuje aj fakt, že Persil Sensitive je jednotkou na slovenskom trhu v segmente pracích prostriedkov pre citlivú pokožku*.

 

Obľúbený Persil Sensitive je k dispozícií v troch alternatívach: ako prací prášok, gél a pracie kapsuly.

 


Zjednodušte si pranie novými preddávkovanými kapsulami Persil Discs za odporúčanú cenu 9,59€ za 22 pracích dávok, 16,59 € za 28 pracích dávok a 21,19 € za 38 pracích dávok.

 

Zobraziť celú novinku
Rýchly nákup opäť dostupnejší! Žabka otvára dva nové obchody počas jediného týždňapasik
Rýchly nákup opäť dostupnejší! Žabka otvára dva nové obchody počas jediného týždňa

Žabka na Slovensku pokračuje v expanzii a v priebehu krátkeho obdobia jedného týždňa otvára hneď dva nové obchody – jeden v Dunajskej Strede a druhý v Bratislave. Zákazníci tak budú môcť od augusta 2021 využívať na rýchle nákupy bez kompromisov už osem predajní Žabka na západnom Slovensku. Od štvrtka 19. augusta 2021 si môžu všetko potrebné na rýchlu prípravu jedla doma či v práci kúpiť v novej Žabke obyvatelia Dunajskej Stredy. Koncom letných prázdnin – 26. augusta 2021 pribudne v poradí ôsma predajňa Žabky na Slovensku (a štvrtá v Bratislave), a to konkrétne v mestskej časti Dúbravka.

„V Žabke sme veľmi hrdí na to, ako rýchlo si zákazníci na našu značku zvykli, a teší nás, že jej obľuba narastá čoraz viac. Obchody Žabka vyhľadávajú nakupujúci pre svoj rýchly nákup napríklad pri ceste do práce a naspäť alebo pri príprave rýchleho obeda či večere. Zákazníci oceňujú nákup v Žabke, a to najmä v miestach s vysokým pohybom ľudí – napríklad v centrách miest, v rámci dopravných uzlov či v administratívnych komplexoch,“vysvetľuje Miroslav Ďurana, generálny manažér Žabky na Slovensku, a dodáva: „Žabka je koncept predajne vhodný aj pre ľudí, ktorí sú zaneprázdnení a naše doplnkové služby im pomáhajú šetriť čas. Príkladom je donáška nákupu cez služby BOLT Food a WOLT či výdajné miesta kuriérskej služby DPD – pod názvom DPD Pickup – v našich obchodoch. Pripravujeme aj ďalšie novinky ako dobíjanie telefónov i tabletov priamo v predajni alebo napríklad výmenu náplní do sódových fliaš.”

 

Žabka v Dunajskej Strede v ZOC MAX. FOTO: Žabka

 

Žabka v nákupnom centre a čoskoro i v Dúbravke

Žabka v Dunajskej Strede sa stala prvou predajňou značky v nákupnom centre. Zákazníci si môžu nakúpiť potraviny v Žabke v ZOC MAX na Galantskej ceste od 6. do 21. hodiny sedem dní v týždni. Predajňa s rozlohou predajnej plochy vyše 85 m2 ponúka na výber zo sortimentu okolo 2 100 položiek. K potravinám a ďalším výrobkom, ktoré zákazníci poznajú aj z iných obchodov Žabky, pribudli lokálne novinky ako remeselné pivo z trnavského pivovaru Smadná tava či čerstvé šťavy a šaláty značky UGO.

O týždeň neskôr, teda 26. augusta 2021, otvorí Žabka ďalší obchod. Z hľadiska rozlohy bude patriť k doposiaľ najväčším prevádzkam Žabky na Slovensku. Zákazníkom ponúkne vyše 2 300 položiek na ploche 120 m2. Nová Žabka bude mať adresu na sídlisku na Ulici Martina Granca 46 v bratislavskej Dúbravke. V blízkosti je menšie námestie, kde sa už dnes stretávajú susedia z okolia napríklad pri dobrej káve. Chutnú a čerstvú kávu vždy so sebou im už čoskoro ponúkne aj Žabka. Otváracie hodiny novej dúbravskej Žabky budú od 6. až do 22. hodiny, a to každý deň v týždni. Zaneprázdnení ľudia z okolia si môžu nakúpiť v Žabke aj na diaľku – cez niektorú z osvedčených donáškových služieb BOLT Food alebo WOLT.

 

Podnikateľská príležitosť, ktorá zaujme

„Žabka je podnikateľským konceptom, ktorý funguje vo forme franchisingovej spolupráce. To znamená, že každú Žabku na Slovensku prevádzkuje skúsený franchisingový partner, ktorý sa môže vždy spoľahnúť na podporu a know-how od skúseného tímu Žabky. Franchisingový partner získava vďaka spolupráci plne vybavenú predajňu s pravidelným zásobovaním,“ dodáva Miroslav Ďurana zo Žabky.

 

Žabka prináša podnikateľskú príležitosť aj naďalej

Záujemcovia, ktorí majú skúsenosti z oblasti maloobchodu či gastrosektora alebo majú tip na vhodné priestory pre nový obchod, sa môžu naďalej hlásiť prostredníctvom e-mailu: info.zabka@tesco.com.

 

V Dunajskej Strede otvorila Žabka pod vedením franchisingových partnerov - Martina Orešanského a Alexandry Šimonovej. V Dúbravke bude predajňu viesť Ján Matta s partnerkou. Opäť sa tak potvrdzuje, že Žabka  je zaujímavou podnikateľskou príležitosťou nielen pre jednotlivcov, ale aj páry, ktoré chcú budovať vlastné podnikanie s podporou a zázemím skúseného partnera, akým je Žabka, úspešne pôsobiaca aj v susednom Česku.

 

 

„Sme radi, že na Slovensku aj v čase pandémie prinášame nielen nové predajne na rýchle nákupy, ale aj atraktívne podnikateľské príležitosti. Neustále rozširujeme spolupráce s majiteľmi či prenajímateľmi vhodných priestorov. Naďalej privítame tipy na zaujímavé priestory, kam by sa mohla Žabka rozšíriť,“ uzatvára Miroslav Ďurana.

 

Po otvorení dvoch nových obchodov v auguste 2021 bude Žabka na Slovensku prevádzkovať osem predajní. Prvý obchod otvorila v septembri 2020 v bratislavskom Ružinove. Dnes sú v hlavnom meste celkovo už štyri Žabky. Ďalšie predajne pribudli v Trnave, Šamoríne, v Malackách a najnovšie v Dunajskej Strede.

 

Žabka má záujem o rozšírenie podnikania najmä na západe krajiny v mestách ako Trnava, Hlohovec, Bratislava, Nitra, Dunajská Streda, Pezinok, Senec, Malacky a v ich okolí.

Zaujala vás sieť potravín Žabka? Viac informácií nájdete na www.izabka.sk

Zobraziť celú novinku
100 % recyklovateľné plastové nákupné taškypasik
100 % recyklovateľné plastové nákupné tašky

Tesco prináša pozitívnu zmenu v oblasti trvalej udržateľnosti aj nad rámec obalov produktov. Konkrétne až 150 ton plastového odpadu ročne odteraz získa šancu na nové využitie, a to vďaka zodpovedným aktivitám maloobchodného reťazca. Tesco začalo tento odpad z vlastných prevádzok využívať na výrobu plastových nákupných tašiek. Tesco povzbudzuje svojich zákazníkov, aby ich používali opakovane, pretože len tak sa podarí maximalizovať úsilie v prospech ochrany vzácnych zdrojov planéty.

Tesco prichádza s dôležitou zmenou – upravuje ponuku svojich nákupných tašiek. Od júla tohto roka nahrádza jednorazové plastové tašky zlepšenou alternatívou, ktorá sa dá lepšie recyklovať a zákazníkom poslúži dlhšie. Minimálne 20 % materiálu, z ktorého sú vyrobené, pochádza z recyklovaného plastu z Tesca. Zároveň sú hrubšie, aby sa dali použiť opakovane a odniesli aj ťažší nákup (zdvojnásobená maximálna nosnosť na 15 kg). Vďaka ich lepšej odolnosti Tesco očakáva, že sa v jeho stredoeurópskych predajniach predá o približne 22 miliónov kusov tašiek ročne menej, a tak prispeje k znižovaniu množstva odpadu a jeho negatívneho vplyvu na našu planétu.

 

„Produkty vyprodukované udržateľným spôsobom vrátane nákupných tašiek sú zákazníkmi čoraz viac preferované. Nové nákupné tašky v obchodoch Tesca v plnom rozsahu zodpovedajú našej stratégii trvalej udržateľnosti –  používaním odpadu, ktorý sami produkujeme, a jeho využitím na nové produkty uzatvárame takzvanú recyklačnú slučku. Zaviazali sme sa, že do roku 2025 budú naše obaly na 100 % recyklovateľné – k naplneniu tohto cieľa prispejú aj nové nákupné tašky. Sú omnoho hrubšie, a preto sa dajú použiť viacnásobne, čo zodpovedá nášmu záväzku smerom k opätovnému používaniu a maximálnemu zhodnoteniu materiálov,“ uviedol Martin Kuruc, generálny riaditeľ Tesca na Slovensku.

 

Tesco na taškách v rámci informácií pre spotrebiteľov uvádza množstvo recyklovaného materiálu, z ktorého boli vyrobené, a symbol recyklačného trojuholníka. Reťazec zákazníkov povzbudzuje, aby ich používali čo najviac, ideálne opakovane, a po skončení životnosti tašku jednoducho vyhodili do príslušnej nádoby na triedený odpad, pretože je 100 % recyklovateľná.

Predstavenie nových nákupných tašiek v Tescu uvítala aj Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky:  „Jednoznačne ide o krok správnym smerom. Najlepšou cestou, ako dosiahnuť znižovanie plastového odpadu v životnom prostredí, je zvyšovanie obsahu recyklátu v každom výrobku a čo najvyššia miera jeho opakovaného použitia. Je potrebné, aby každý zákazník pochopil, že aj on má vo svojich rukách nástroj na znižovanie množstva odpadu: nezobrať si šesť tašiek, ale jednu; vybrať si tú, ktorá mu poslúži dlhšie, a keď doslúži, môže byť zrecyklovaná.“

Zobraziť celú novinku
Zobraziť všetky aktuality
AKTUALITY
Trojnásobný úspech pre Tesco: Najzodpovednejšia veľká firma podľa odborníkovpasik
Trojnásobný úspech pre Tesco: Najzodpovednejšia veľká firma podľa odborníkov

Tesco patrí medzi najzodpovednejšie firmy na Slovensku! V prestížnom ocenení Via Bona Slovakia získal reťazec ocenenie hneď v dvoch kategóriách, a to Zodpovedná veľká firma a Výnimočný zamestnávateľ. Spolu s tým bola reťazcu udelená aj Cena verejnosti. Tesco sa už 25 rokov stará o zákazníkov, kolegov a všetky komunity všade tam, kde pôsobí. Aj v čase pretrvávajúcej koronakrízy reťazec podáva pomocnú ruku tam, kde je to najviac potrebné.

„Zodpovedné podnikanie, trvalá udržateľnosť a firemná filantropia sú súčasťou našich aktivít už štvrťstoročie. Bolo pre mňa nesmiernou cťou – tak v mene Tesca, ako aj všetkých našich kolegov a kolegýň – prebrať ocenenie Via Bona za naše zodpovedné podnikanie na Slovensku. Veľmi ma teší, že si práve naše 25. výročie môžeme symbolicky pripomenúť aj takto. Nadovšetko som hlavne nesmierne hrdý na to, čo sme minulý rok, počas náročnej pandemickej situácie dosiahli. Napriek obrovskej vyťaženosti a náporu na našich kolegov sme našim zákazníkom a komunitám dokázali priniesť viac ako kedykoľvek predtým. Som veľmi hrdý na úsilie každého jedného kolegu a kolegyne v Tescu a ďakujem zaň,“hovorí Martin Kuruc, generálny riaditeľ Tesca na Slovensku.

 

Via Bona Slovakia je jedinečné ocenenie pre firmy za inšpiratívne príklady v oblasti zodpovedného podnikania a firemnej filantropie. V aktuálnom ročníku získali firmy ocenenie v 7 kategóriách.O víťazoch rozhodli odborné nezávislé komisie, pričom vyberali spomedzi 71 prihlásených nominácií. Mená víťazov boli zverejnené na slávnostnom galapodujatí v stredu 8. septembra 2021. Tesco získalo ocenenie v trochkategóriách –  Zodpovedná veľká firma, Výnimočný zamestnávateľ a Cena verejnosti.

 

Ocenenie Via Bona Slovakia v hlavnej kategórii Zodpovedná veľká firma bolo udelené Tescu na Slovensku za dlhodobú stratégiu trvalej udržateľnosti, flexibilnú reakciu na pandémiu smerom ku komunite a zamestnancom a za boj proti plytvaniu potravinami.

 • Popri neustálej pomoci ľuďom v núdzi reťazec prináša pozitívnu zmenu aj v ďalších témam spoločenskej zodpovednosti a trvalej udržateľnosti. Detailné čísla a  konkrétne záväzky reťazca v týchto oblastiach predstavuje správa Tesca s názvom Plán malých pomocí. Stratégia zodpovedného podnikania Tesca stojí na štyroch hlavných pilieroch, ktorými sú ľudia, planéta, produkty a miesta. „Chceme dlhodobo prinášať pozitívnu zmenu a uvedomujeme si, že udržateľnejšia a zelenšia budúcnosť si žiada ucelený prístup s konkrétnou stratégiou. Naša stratégia Plán malých pomocí sa preto sústredí na konkrétne oblasti, ktoré veríme, že dokážeme najviac pozitívne ovplyvniť. Zároveň je skvelou príležitosťou, ako sa podeliť o naše úspechy, aktuálne ciele a  byť inšpiráciou pre ďalšie firmy,“ dodáva generálny riaditeľ Tesca na Slovensku Martin Kuruc.

 

 • Tesco na Slovensku ide príkladom, ako prinášať bezpečnejší nákup a podávať pomocnú ruku najzraniteľnejším v čase koronakrízy, ktorá priniesla výzvy pre celý sektor maloobchodu. Tesco na jej vypuknutie reagovalo promptne. Prioritou reťazca bola – a naďalej zostáva – ochrana zdravia kolegov a zákazníkov zavedením a kontrolou dodržiavania hygienických opatrení. Najviac zraniteľným skupinám kolegov ponúklo Tesco platené voľno počas najhoršej pandemickej situácie a všetkým kolegom v prvej línii za ich obetavú prácu opakovane vyplatilo mimoriadny bonus. Tesco výrazne rozšírilo dostupnosť služby Online nákupov  a zvýšilo počet dodacích časových úsekov o 90 %. Ľuďom v núdzi reťazec v spolupráci s Potravinovou bankou daroval od vypuknutia koronakrízy celkovo 2 788 ton potravín.

 

 • Tesco je lídrom v boji proti plytvaniu potravinami. Doposiaľ sa mu podarilo znížiť potravinový odpad v prevádzkach o 69 %, a tak naplnilo jeden z cieľov OSN (znížiť potravinový odpad o polovicu). V aktívnom boji proti potravinovému odpadu – z farmy až na tanier – sa Tesco angažuje už od finančného roku 2016/17, keď po prvýkrát a zároveň ako prvý reťazec v strednej Európe zverejnilo svoje dáta o potravinovom odpade. Odvtedy sa Tescu na Slovensku podarilo výrazne priblížiť k naplneniu cieľa, že žiadne potraviny vhodné na konzumáciu neskončia ako odpad, a ušetriť viac ako 20-tisíc ton emisií. Oceňujú to aj Slováci – na aktivitách firiem v tejto oblasti záleží deviatim z desiatich Slovákov z reprezentatívneho prieskumu.

Druhé spomedzi ocenení, a to konkrétne v kategórii Výnimočný zamestnávateľ, získala spoločnosť Tesco za komplexnú podporu inklúzie a diverzity, ako aj presadzovania rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí.

 

„V Tescu robíme už 25 rokov všetko pre to, aby sme každý deň vytvárali skvelé miesto na prácu. Zamestnávame tisícky kolegýň a kolegov z rozličných prostredí, s rôznymi životnými cieľmi a ambíciami. Dôležitou hodnotou Tesca je práve táto pestrosť, diverzita, ktorú naše kolegyne a kolegovia vytvárajú, a to v spojení s inkluzívnym prostredím, kde je každý vítaný. Vďaka tomu dokážeme, spoločným úsilím a odhodlaním, prekonať aj najnáročnejšie prekážky, ako bolo napríklad vypuknutie koronakrízy. Náročné obdobie, ktoré sa stalo azda najlepším potvrdením toho, aký fantastický tím v Tescu tvoríme. Ako zamestnávateľ sa neustále pozeráme, ako čo najviac podporiť naše kolegyne a kolegov,“ hovorí Miroslava Rychtárechová, personálna manažérka Tesca na Slovensku.

 

Tesco je tretím najväčším súkromným zamestnávateľom na Slovensku. Témy ako diverzita a inklúzia sú pre spoločnosť kľúčové. Tento rok reťazec vydal ako prvý zamestnávateľ na trhu unikátnu Správu o napĺňaní stratégie v oblasti diverzity a inklúzie. Tá prináša súhrn informácií, ako sa reťazcu darí v tejto oblasti a aj plány do budúcnosti. Reťazec chce byť napríklad čo najviac ústretový k rodine a ešte viac podporovať kolegyne a kolegov napríklad po návrate z dlhodobej PN alebo tých so zmenenou pracovnou schopnosťou zo zdravotných dôvodov. Inkluzívna kultúra je neoddeliteľnou súčasťou značky a hodnôt Tesca. Až 89 % kolegýň a kolegov verí, že v Tescu môžu byť sami sebou bez strachu z odsudzovania. Zároveň 92 % percent kolegýň a kolegov by odporučilo Tesco ako skvelé miesto na prácu.

 • V Tescu je rovnosťv odmeňovanímuža a ženy samozrejmosťou –na rovnakej pozícii reťazec platírovnakúmzdu ženám aj mužom. 
 • V súvislosti s rôznorodosťou potrieb kolegýň a kolegov Tesco zaviedlo nadštandardné, adresnébenefity. Príkladom je podpora pre čerstvých rodičov ako zvýšenie materskej dávky do úrovne 100 % čistej mzdy, otcovské voľno, podpora pri adopcii či podpora pre tých, ktorí plánujú mať rodinu. 
 • Tesco dlhodobo zamestnáva ľudí, ktorí odrážajú rôznorodosť spoločnosti. Jedným z príkladov je čoraz väčšia integrácia ľudírómskeho pôvodu aj ľudí so zdravotným znevýhodnením.
 • Pozitívnu zmenu Tesco prináša aj pri zamestnávaní ľudí so zdravotným znevýhodnením a zmenenou pracovnou schopnosťou. V roku 2020 takto v Tescu pracovalo 6,9 % z celkového počtu kolegýň a kolegov, čo potvrdzuje inkluzívny prístup Tesca ku každému kolegovi a kolegyni.
 • Reťazec zaviedol aj školenia o inkluzívnom prostredí pre všetkých kolegov a kolegyne a zrealizoval už dve edície trojtýždňového online Festivalu rôznorodosti a diverzity, na ktorom sa doteraz zúčastnilo vyše 3 500 kolegov a kolegýň.

Nezávislá komisia Via Bona už ocenila aktivity Tesca v oblasti zodpovedného podnikania aj v minulosti – v roku 2017. Za prínos v oblasti zodpovednej spotreby a výroby bolo Tescu udelenéocenenie Via Bona – Cena za príspevok k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja 2017. 

 

Zobraziť celú aktualitu
Súťaž Chupa Chups pomôže deťom. Detským domovom daruje kolobežky pasik
Súťaž Chupa Chups pomôže deťom. Detským domovom daruje kolobežky

Na Slovensku žije v detských domovoch, ktoré sa v roku 2019 zmenili na Centrá pre deti a rodiny, takmer 5 000 detí a mladých ľudí. Rok pandémie koronavírusu ešte viac zhoršil situáciu týchto detí vyrastajúcich bez rodičov. Nezostali však bez pomoci a pomáhajú im vychovávatelia, dobrovoľníci, študenti a firmy, ku ktorým sa pripojila aj obľúbená značka cukroviniek Chupa Chups, a rozhodla sa venovať deťom kolobežky českej značky Yedoo. Podobnú pomoc Chupa Chups poskytne aj deťom v českých zariadeniach pre ohrozené deti – v Klokánkoch.

Centrá pre deti a rodiny vychovávajú a pripravujú deti na skutočný, samostatný život. Na Slovensku funguje približne 70 takýchto zariadení. V centrách žijú deti, o ktoré sa nemôžu starať ich vlastní rodičia z rôznych dôvodov, alebo nemôžu vyrastať so svojimi príbuznými či v pestúnskej starostlivosti. Rovnako ako ich rovesníci, aj tieto deti sa počas pandémie ocitli v sociálnej izolácii, a počas lockdownu sa museli spoľahnúť na online komunikáciu s učiteľmi a kamarátmi. V mnohých prípadoch sa v týchto zariadeniach o počítač či tablet muselo pri dištančnom vyučovaní deliť viacero detí.

 

Nečakaná kríza doľahla aj na rozpočty týchto zariadení, a práve tu sa ukázalo, aká dôležitá je úloha dobrovoľníkov, darcov a sponzorov, ktorí pomáhali aj počas náročných covidových mesiacov.

 

Pomôcť sa rozhodla aj značka cukroviniek Chupa Chups, ktorú dôverne poznajú deti aj rodičia. Chupa Chups deťom v slovenských detských domovoch (Centrách pre deti a rodiny) prostredníctvom spotrebiteľskej súťaže daruje kolobežky českej značky Yedoo a podporí tak aj aktívne trávenie času u detí. Prieskumy režimu dňa detí totiž ukázali, že  takmer 80 % z nich sa nevenuje žiadnej fyzickej aktivite*, pritom práve šport má na fyzické i duševné zdravie detí nenahraditeľný vplyv. Darovať deťom radosť z pohybu môžu samotní súťažiaci. Stačí si nakúpiť produkty Chupa Chups za symbolickú cenu 1,49 € a zaregistrovať účtenku. Chupa Chups následne vyžrebuje šťastlivcov, ktorí vyhrajú jednu kolobežku pre seba, a zároveň ich nechá rozhodnúť, do ktorého detského domova poputuje druhá kolobežka. Viac informácií o súťaži nájdete na www.chupachups.sk

 

zdroj: Prieskum Úradu verejného zdravotníctva,

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3239:motivujte-svoje-deti-knpohybu-anhybte-sa-snnimi-ste-pre-ne-najlepi-vzor-okrem-lepej-fyzickej-kondicie-a-imunity-im-pomoete-rozvinu-zodpovednos-cieavedomos-zmysel-pre-estnu-hru-anvydr&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62

 

Zobraziť celú aktualitu
Najviac škôd spôsobili tento rok povodne pasik
Najviac škôd spôsobili tento rok povodne

Silné nárazové búrky a následné záplavy na strednom Slovensku, tornádo na východnom Slovensku, ale aj víchrice a krupobitia vo viacerých častiach Slovenska. Tento rok ničia majetok klientov Allianz – Slovenskej poisťovne najmä prírodné živly. Od začiatku roka 2021 do polovice augusta eviduje najväčšia poisťovňa na trhu už 5780 poistných udalostí na majetku, spôsobených prírodou za viac ako 5 miliónov eur. Takmer 90 % z nich sú škody na majetku privátnych klientov.

Najviac škôd tento rok spôsobili jednoznačne povodne a záplavy. „Klienti nám od začiatku roka nahlásili už 2000 škôd na majetku, spôsobených povodňami a záplavami, čo je viac ako tretina škôd spôsobených živlami. Účet za ne presiahol 1,2 milióny eur. Hneď za nimi nasledovali víchrice, ktoré boli tento rok mimoriadne silné a poškodili majetok 1265-tim klientom. Výška nákladov za škody po víchriciach dosiahla takmer 1,2 milióna eur,“ približuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Milan Rajec. Tretí najškodovejší živel boli atmosférické zrážky, ktoré spôsobili 1064 škôd.

 

Z pohľadu výšky nákladov je jednoznačne najškodovejším prírodným živlom krupobitie. „Pri krupobití ide často o škody veľkého rozsahu, či už na úrode, priemyselnom, ale aj súkromnom majetku, ktoré sa nezriedka pohybujú v státisícoch eur. Od začiatku roka evidujeme 375 poistných udalostí spôsobených ľadovcom za takmer 1,9 milióna eur,“ upresňuje M. Rajec. Veľké škody napáchal ľadovec najmä v Košickom kraji, kde spôsobil škodu na úrode slnečníc za viac ako 111-tisíc eur, v inom prípade poškodil vystavené vozidlá autosalónu za 150-tisíc eur. Ďalšou veľkou škodou boli povodňou zaplavené obilné silá v okrese Rimavská Sobota, kde škoda dosiahla 160-tisíc eur.

 

Medzi najväčšie poistné udalosti privátnych klientov patria jednoznačne poškodenia rodinných domov povodňami, ale aj krupobitím. „Klientovi v Pezinku silný dážď podmyl betónové základy chaty, spôsobil praskliny múrov a zvlnenie drevenej podlahy altánku. Škoda presiahla 26-tisíc eur. Evidujeme tiež viacero rozsiahlych škôd z májových záplav v Rudne nad Hronom, kde sa pretrhla hrádza a vyliaty potok zaplavil časť obce. Jeden z klientov nám nahlásil poškodenie domu, keď príval vody vyrazil vstupné dvere a zaplavil mu prízemie až do výšky 70 cm. Škodu sme vyčíslili na takmer 19-tisíc eur. V inom prípade krupobitie poškodilo strechu terasy rodinného domu a spôsobilo škodu za 20-tisíc eur,“ vymenúva M. Rajec.

 

klienti prehodnocujú svoje poistky

Časté rozsiahle škody spôsobené prírodnými živlami spôsobili väčší záujem ľudí o poistnú ochranu svojho majetku. „Už pár dní po júnovom tornáde na Morave a viacerých povodniach na Slovensku, ale i v okolitých krajinách, sme na našom webe, v časti poistenia majetku, zaznamenali až trojnásobný počet návštev oproti priemeru. Návštevnosť online poistenia majetku sa zvýšila o približne 25 %. Tento trend sa odráža aj v počte uzatvorených poistných zmlúv. Klienti sa zaujímajú o uzatvorenie poistenia, ale aj o zvýšenie poistnej sumy, ktorá už nezodpovedá súčasnej hodnote ich majetku,“ dopĺňa hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

Viac informácií o poistení majetku nájdete tu.

Zobraziť celú aktualitu
Obľúbené výrobky teraz ešte výhodnejšie, Tesco pomôže zákazníkom s Clubcard znížiť cenypasik
Obľúbené výrobky teraz ešte výhodnejšie, Tesco pomôže zákazníkom s Clubcard znížiť ceny

Tesco prináša verným zákazníkom opäť raz niečo navyše – svoje obľúbené výrobky teraz budú môcť získať ešte výhodnejšie. Vernostný program Clubcard je už dnes vstupenkou do sveta zliav od Tesca a reťazec teraz ešte viac odmení držiteľov karty Clubcard za ich vernosť. Konkrétne im ponúkne výhodnejšie ceny vybraných potravín a ďalších výrobkov, a to v súčasnom náročnom období koronakrízy, ktorá negatívne zasiahla rozpočty mnohých rodín naprieč krajinou.

Novinka pomôže nakupujúcim, ktorí si potrebujú rodinný rozpočet naplánovať vopred, alebo napríklad tým, ktorí chcú tráviť menej času vyhľadávaním ponúk. Dostupnejšie ceny vybraných výrobkov – so zľavami do 50 % – sú dostupné automaticky pre každého zákazníka, ktorý pri nákupe predloží svoju kartu Clubcard, či už v jej fyzickej podobe, alebo smartfónovú verziu.
 
Takmer milión zákazníkov s kartou Clubcard na Slovensku získa od 18. augusta 2021 prístup k ešte výhodnejším cenám potravín a ďalších výrobkov, a to vrátane mnohých obľúbených značiek aj výrobkov vlastnej značky Tesco. Nová ponuka pod názvom Clubcard ceny prináša zľavy na produkty ako napríklad múka so zľavou 33 %, maslo so 48 % zľavou či prací gél so zľavou až 50 %.
 
 
Postačí jednoduché naskenovanie mobilnej aplikácie Clubcard či vernostnej karty pri pokladni alebo pri nákupe online – presne tak, ako boli zákazníci Tesca zvyknutí aj doposiaľ. 
„Už 25 rokov prináša Tesco zákazníkom na Slovensku ich obľúbené potraviny za výhodné ceny. Za ten čas sa stalo neoddeliteľnou súčasťou života rodín naprieč krajinou – nielen ako miesto na nákup, ale aj na prácu, ako silný partner slovenských dodávateľov i dobrý sused v komunitách. Veľmi sa teším, že nakupujúcim opäť prinášame niečo navyše, tak ako je to našou ambíciou už viac než štvrťstoročie. Verní zákazníci Tesca získajú prístup k ešte výhodnejším cenám potravín a ďalších výrobkov vďaka vernostnej karte Clubcard. Takýmto spôsobom sme znížili ceny produktov, aby sme zákazníkov odmenili za vernosť a zároveň sa vedeli spoľahnúť, že si u nás vždy nakúpia za dostupné ceny. Tescu záleží na tom, aby zákazníci dokázali ľahko nájsť svoje obľúbené produkty v obchode a zaplatili menej,“ vysvetľuje Martin Kuruc, generálny riaditeľ Tesca na Slovensku.
 
Tesco pomáha nakupujúcim na Slovensku plánovať si svoj rozpočet a nákupy vopred, čo oceňujú aj samotní zákazníci. Podľa exkluzívneho, reprezentatívneho prieskumu agentúry NMS Market Research pre Tesco z júna 2021 vzrástol vplyvom koronakrízy ešte viac počet ľudí, ktorí si nákupy aj rodinný rozpočet vopred plánujú – z 54 % až na 66 % v protiklade so spontánne nakupujúcimi. Podľa prieskumu si zároveň väčšina Slovákov, konkrétne 76 %, vyberá miesto na nákup potravín aj podľa toho, aké ceny potravín a výrobkov ponúka.
 
Clubcard ceny prinášajú dostupnejšie ceny nielen pri stovkách potravín, ale týkajú sa aj nepotravinového tovaru ako napríklad značky oblečenia F&F.
 
Ešte výhodnejšie ceny s Clubcard budú vždy jasne vyznačené aj pri samotných výrobkoch vystavených v regáloch vo všetkých 154 predajniach Tesco.
 
 
Tesco denne znižuje ceny pre všetkých 
Rozpočty domácností nielen na Slovensku už druhý rok ovplyvňuje pretrvávajúca mimoriadna situácia. Tesco preto opätovne aj na jar 2021 odštartovalo dlhodobé zníženie cien stoviek najpredávanejších produktov pre všetkých zákazníkov, aby pomohlo rodinám v súčasnom období, keď sú rozpočty domácností ovplyvnené pandémiou.
 
Popri výhodnejších cenách výrobkov vďaka programu Clubcard ceny sa zákazníci môžu aj naďalej spoľahnúť pri svojom nákupe na Tesco – takto nájdu zákazníci v Tescu
najvýhodnejšie ceny podľa nasledovných označení výrobkov:
Clubcard ceny – výrobky s označením Clubcard znižuje ceny 
Nižšia cena – stovky výrobkov dostupných za najvýhodnejšie ceny označené modro-bielym logom
Naša cena – modré logo označuje dlhodobo nízke ceny stoviek potravín, prevažne ide o výrobky vlastnej značky reťazca
Týždňové akcie – Tesco pokračuje aj naďalej v cenových akciách trvajúcich kratšie obdobie jedného týždňa. Zákazníci ich poznajú z letákov dostupných tak v tlačenej, ako aj digitálnej online podobe
Do programu Clubcard sa môže zapojiť každý!
Aktuálna novinka programu Clubcard je jednou z mnohých výhod, ku ktorým majú zákazníci prístup prostredníctvom vernostnej karty Clubcard – spolu s bodmi, poukážkami, odmenami a kupónmi. 
 
Na Slovensku aktívne využíva vernostný program Clubcard takmer milión ľudí. Až polovica všetkých nákupov na Slovensku prebieha práve s vernostnou kartou. Zákazníci Tesca tak na Slovensku doteraz ušetrili vďaka Clubcard pri svojich nákupoch vyše 11 miliónov eur. 
 
Zobraziť celú aktualitu
Tesco a WWF spájajú sily aby znížili ekologickú stopu pasik
Tesco a WWF spájajú sily aby znížili ekologickú stopu

Dnes, keď nám Deň vyčerpania prírodných zdrojov (Earth Overshoot Day) pripomína nadmerný konzum, WWF (Svetový fond na ochranu prírody) a Tesco prinášajú správu o partnerstve, ktoré má dlhodobý cieľ podporovať udržateľnosť pri nakupovaní v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Tohtoročný svetový Earth Overshoot Day pripadá na 29. júl 2021 slovenský pripadol na 31. máj 2021). Dnes ľudstvo spotrebovalo toľko prírodných zdrojov, koľko dokáže Zem za jeden rok obnoviť. Pre náš životný štýl a nároky by sme potrebovali 1,7 planéty. Tú však máme len jednu, a ak chceme zaistiť jej budúcnosť pre ľudí, všetci musíme prispieť k zmene. Spôsob, akým produkujeme, distribuujeme a konzumujeme potraviny, tvorí významnú časť našej ekologickej stopy. Potraviny sa stávajú najväčším zdrojom emisií skleníkových plynov a ich produkcia je do veľkej miery zodpovedná za stratu biodiverzity a biotopov. Až 40 % všetkého vyprodukovaného jedla končí ako odpad. Podľa práve zverejnenej spoločnej štúdie Tesca a WWF ?Driven to Waste? potraviny, ktoré sa nikdy nedostanú na stôl spotrebiteľov, sú zodpovedné až za 10 % globálneho objemu emisií skleníkových plynov . To je takmer dvojnásobok ročných emisií vyprodukovaných autami v USA a Európe. Podľa tejto správy zverejnenej minulý týždeň končí až 1,2 miliardy ton potravín ročne ako odpad priamo na farmách v porovnaní s 931 miliónmi ton, ktoré takto končia v maloobchode a u spotrebiteľov. Správa upozorňuje na to, že potravinový odpad je zodpovedný nielen za emisie, ale aj za spotrebu vody v objeme 304 miliónov olympijských bazénov a na jeho produkciu potrebujeme pôdu s rozsahom väčším ako celý Indický polostrov. V strednej a východnej Európe je až 61,5 % prirodzených biotopov ovplyvnených poľnohospodárstvom . Preto Tesco a WWF spájajú sily, aby zvýšili povedomie o udržateľných stravovacích návykoch, podporili zdravie spotrebiteľov a zmiernili environmentálny dosah našej produkcie a spotreby potravín. ?Náš systém produkcie potravín sa spolieha na prírodu, ale príroda má problém. Earth Overshoot Day nám dnes pripomína, že si doslova spotrebúvame budúcnosť ? a spôsob, akým produkujeme a konzumujeme potraviny, má na tom veľký podiel. Vítam preto spoluprácu s jedným z najväčších maloobchodných reťazcov v Maďarsku, na Slovensku a v Českej republike, ktorého cieľom je zmena smerom k udržateľnejším a tiež zdravším možnostiam nakupovania v týchto krajinách,? hovorí Andreas Beckmann, riaditeľ WWF pre strednú a východnú Európu (WWF CEE). Matt Simister, generálny riaditeľ spoločnosti Tesco pre strednú Európu, dopĺňa: ?Je pre nás potešením spolupracovať s organizáciou s takou mierou odbornosti a zanietenia, akú má WWF. Zdieľame túžbu znížiť vplyv potravinárskeho priemyslu na planétu a prispieť k zmene, ktorá bude smerovať k udržateľnejšej konzumácii a produkcii. Potraviny sú základom nášho zdravia a zdravia našej planéty a naši zákazníci od nás očakávajú pomoc pri riešeniach. Naše partnerstvo s WWF pomôže zvyšovať povedomie a podnecovať dopyt po udržateľných rozhodnutiach vo všetkých úrovniach potravinového reťazca.? Partnerstvo Tesco a WWF v stredoeurópskom regióne sa zameria na tri kľúčové oblasti: ? Zvyšovanie povedomia kolegov Tesca o úlohe, ktorú môžu zohrať pri znižovaní vplyvu aktivít biznisu na životné prostredie a prírodu; ? Povzbudzovanie záujmu a povedomia zákazníkov o udržateľných voľbách pri výbere potravín; ? Spolupráca s dodávateľmi a partnermi s cieľom zvyšovať povedomie o ?best practice?, teda najlepších riešeniach v oblasti udržateľnej produkcie zdravých a cenovo dostupných potravín pre zákazníkov. Earth Overshoot Day sa tento rok vrátil na hodnoty spred dvoch rokov (pripadol na 26. júl 2019) po minuloročnom posune, pod ktorý sa podpísali opatrenia prijaté v boji s pandémiou ? obmedzenie výroby, dopravy, ale aj ťažby v lesoch a pralesoch (minulý rok pripadol na 22. august 2020).
Zobraziť celú aktualitu
Po živelných udalostiach stúpol záujem o poistenie majetkupasik
Po živelných udalostiach stúpol záujem o poistenie majetku

Ničivé tornádo, ktoré spustošilo celé dediny na Morave, silné dažde a záplavy v Rudne nad Hronom či výbuch bytového domu v Prešove. Všetky tieto veľké škodové udalosti majú jedno spoločné – kompletne zničili domov a majetok ľudí, ktorých zasiahli.

 

 

Vyčíňanie živlov mnohých rozhýbalo

Mnohí sa práve po takýchto udalostiach začali zaujímať o svoje poistky. „Deň po tornáde na Morave sme na našom webe, v časti poistenia majetku, zaznamenali až trojnásobný počet návštev oproti priemeru. Až doteraz ostala návštevnosť nášho online poistenia majetku zvýšená o približne 25 percent. Tento trend sa odráža aj v počte uzatvorených poistných zmlúv,“ približuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Strnad Muthová.

 

Hoci záujem o poistenie majetku ovplyvňuje viacero faktorov, po tornáde na Morave eviduje najväčšia poisťovňa na trhu zvýšený záujem o poistenie privátneho majetku vo všetkých predajných kanáloch, či už je to predaj online, prostredníctvom obchodníkov alebo v pobočkách. Klienti Allianz, najmä z miest a obcí susediacich s Českou republikou, v posledných týždňoch oveľa častejšie kontaktovali obchodníkov, ktorí im spravujú poistenia. „Klienti sa najčastejšie informovali, či ich poistka kryje aj tornádo, mnohí prehodnocovali a aktualizovali svoje poistné sumy tak, aby pokrývali celú hodnotu majetku. V jednom prípade klient, ktorý chcel svoju novostavbu poistiť až po tom, ako sa do nej nasťahuje, teraz iniciatívne kontaktoval obchodníka a svoj nedokončený dom si chcel poistiť čo najskôr. Niektorí majitelia nehnuteľností, ktorí celé roky bývali v nepoistených domoch, sa až teraz rozhodli poistiť si ich,“ približuje L. Strnad Muthová.

 

 

TORNÁDO UŽ V ZÁKLADNOM POISTENÍ

Tornádo je v Allianzi automaticky kryté už v základnom balíku majetkového poistenia Môj domov, spolu s ostatnými živlami. Nie je teda potrebné si ho špeciálne pripoisťovať. Zároveň nie je podstatné, či išlo o tornádo, víchricu alebo silný vietor - ale kryté sú škody spôsobené prúdením vzduchu rýchlosťou aspoň 75 km za hodinu.

 

V poistke aj náhradné bývanie

Poistený má nárok na úhradu všetkých vzniknutých škôd podľa poistnej zmluvy. Ak mu tornádo zničilo strechu, okná či časť domu, odškodné od poisťovne by mu malo pokryť všetky opravy alebo výmenu poškodených častí tak, aby sa jeho majetok dostal do pôvodného stavu. Ak mu vznikla totálna škoda, tzn. že prišiel o celý dom a jeho dom nebol podpoistený, vyplatené poistné plnenie by mu malo stačiť na zabezpečenie nového domu rovnakých parametrov. Ak sa jeho domácnosť stala neobývateľnou, poistený má nárok aj na náhradné ubytovanie, v sume nákladov do 50 eur/deň po dobu maximálne 90 dní. Poistenie mu navyše kryje aj odstránenie, vyčistenie a vysušenie poistených vecí a stavebných súčastí, vrátane strhnutia poškodených častí a odvoz sutiny a zvyškov na najbližšiu skládku a ich likvidáciu, a to nad rámec poistnej sumy - do výšky 20 % z celkovej poistnej sumy.

 

Neriskujte podpoistením

Podpoistenie je asi najčastejšou chybou pri poistení majetku. Týka sa najmä starších zmlúv, keď si majitelia kúpili dom pred 20-30 rokmi, poistili ho a viac poistnú sumu neaktualizovali. „Podpoistenie znamená, že výška sumy, na ktorú máme svoju nehnuteľnosť poistenú, nepokrýva reálnu hodnotu nášho majetku. V prípade škody tak poisťovňa klientovi vyplatí len pomernú časť vzniknutej škody a svoj majetok si nebude môcť obnoviť do pôvodného stavu,“ upozorňuje L. Muthová. Allianz odporúča svoju poistku prehodnotiť minimálne každých 5 rokov, alebo po rekonštrukcii či väčšej obnove zariadenia. Od minulého roka začal Allianz prehodnocovať staršie majetkové poistky svojich klientov, informuje ich o potrebe aktualizácie a posiela im nové ponuky. Viac informácií nájdete tu:

Zobraziť celú aktualitu
Do Slnečníc sa sťahujú lekári špecialisti, otvárajú ambulancie aj klinikypasik
Do Slnečníc sa sťahujú lekári špecialisti, otvárajú ambulancie aj kliniky

Po unikátnych potravinách Yeme sa o obchodné priestory v petržalských Slnečniciach v Bratislave zaujímajú aj majitelia špecializovaných ambulancií či kliník. Špecialistov priťahuje nielen pokojná a dostupná lokalita s množstvom zelene, flexibilné priestory, ale aj počet obyvateľov. V najväčšom rezidenčnom projekte do jari budúceho roka pribudne detská poliklinika, urológ či očná klinika s optikou. Život v štvrti Slnečnice každou novou službou naberá na kvalite a komforte.

Ako ukázal minulý rok, rezidenčným trhom kríza zásadne neotriasla. Záujem o byty sa vlani napriek krátkodobým výpadkom v predaji, vo výstavbe či v braní úverov spôsobeným lockdownom zásadne nezmenil. Rovnakú tendenciu zaznamenali v Slnečniciach aj  obchodné priestory.

 

„Záujem o obchodné priestory výrazne pandémia neovplyvnila, dokonca tento rok aj vďaka uvoľneným opatreniam počet záujemcov vzrástol. Slnečnice sú zaujímavé nielen pre poskytovateľov retailu, ale čoraz viac aj pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Do deviatich mesiacov otvoríme až tri zdravotnícke prevádzky. Podľa lekárov majú totiž Slnečnice nielen dostupnú polohu v blízkosti prírody s flexibilným priestorom, ale aj veľký potenciál klientov spomedzi obyvateľov Slnečníc aj Petržalčanov,“ hovoríJán Sališ, Head of Leasing, CRESCO REAL ESTATE v Bratislave.

 

Detská poliklinika pribudne na jeseň

Mnohých rodičov poteší správa, že v septembri tohto roka pribudne v zóne Mesto v Slnečniciach detská poliklinika.Dr. Martin, klinika doteraz známa ako poskytovateľka stomatologických služieb, sa plánuje v Slnečniciach zamerať aj na komplexnú zdravotnú starostlivosť pre deti.

 

Keďže sa nám na stomatologickej klinike veľmi osvedčila práve detská stomatológia, rozhodli sme sa pridať do portfólia služieb našej značky aj kompletnú starostlivosť o najmenších. Detská poliklinika v Slnečniciach sa bude volať Dr. Martinko, čo jasne naznačuje, pre koho bude určená. Rodičia tu pod jednou strechou nájdu okrem stomatológie aj pediatriu, detskú jednodňovú chirurgiu či urológiu. Časom plánujeme rozšíriť služby aj o ďalšie špecializácie. Koncept chceme zrealizovať tak, aby sa u nás deti necítili ako u lekára, ale ako v ich vlastnom detskom svete,“prezrádza Daniel Kodaj, spoluzakladateľ značky Dr. Martin. Dr. Martinko bude sídliť na ploche 260 m2.

 

V septembri 2021 otvorí v rovnakej zóne novú ambulanciu aj urológ s vyše 15-ročnými skúsenosťami zo Spojeného kráľovstva.  

 

Nová očná klinika s optikou myslí aj na deti

V novej očnej klinike s optikou sa od marca budúceho roka skúsení špecialisti z oblasti oftalmológie a očnej optiky budú okrem preventívnej očnej starostlivosti, diagnostiky a liečenia očných ochorení špecializovať predovšetkým na laserové operácie oka. Na ploche vyše 350 m2 nájdete ambulancie a operačné sály, ktoré budú vybavené najmodernejším zariadením.

Nezabudlo sa ani na tých najmenších. Opticko-pleoptické centrum nájdete na 1. poschodí spolu s ambulanciami určenými práve pre detských pacientov. Na prízemí sa bude nachádzať očná optika s okuliarovými rámami svetových značiek, ale aj s dizajnérskymi kúskami. Oční optici pomôžu s výberom kvalitného rámu a okuliarových šošoviek podľa nameraných dioptrií, ale postarajú sa aj o kvalitný servis .

 

 

Služby sa rozrastú na 55-tisíc m2

Ponuka vybavenosti v Slnečniciach sa rozširuje s každou ďalšou dokončenou etapou projektu. Momentálne je skolaudovaných 20-tisíc štvorcových metrov obchodných priestorov, celkovo sú v projekte v horizonte približne 10 rokov plánované komerčné priestory na ploche viac ako 55-tisíc štvorcových metrov, školské zariadenia, parky na ploche vyše 42-tisíc m2 a športoviská na ďalších viac ako sedemtisíc štvorcových metroch. Záujemcovia o obchodné priestory si ich môžu v Slnečniciach nielen prenajať, ale aj kúpiť. Ak majú v štvrti aj bývanie, vedia prácu i súkromný život skvele skĺbiť bez zbytočného cestovania po meste. V Slnečniciach sú k dispozícii obchodné priestory s výmerami od 29 m2 a s flexibilnými priestorovými riešeniami. Interiéry sa dajú variabilne meniť alebo spájať podľa potrieb nájomcov.

V štvrti  bude do roku 2030 bývať vyše 21 – tisíc obyvateľov.

 

 

Aké ďalšie služby nájdete v Slnečniciach už teraz:

 • Nákupné centrum Slnečnice Market s predajňami akoBilla, 101 Drogerie, Planeo Elektro, JYSK, Pepco, Super ZOO, lekárňou či trafikou. Súčasťou sú ajnabíjacie stanice pre elektromobily. V jeho susedstve ponúka gastrozóna Trch. pestrý výber rôznych medzinárodných kuchýň aj cukráreň s kaviarňou.
 • Rodinné centrum zábavy LEON s kaviarňou, tanečnými kurzami či bazénom s morskou vodou pre detičky.
 • Služby v zóne Viladomy – materská škola, detské jasle, dentálna klinika, lekáreň, potraviny, reštaurácia aj kaviareň.
 • Služby v zóne Mestohračkárstvo, interiérové štúdio, kaderníctvo, realitná kancelária, kaviareň a reštaurácia. V zóne Mesto v budúcnosti vyrastie aj vzdelávacie zariadenie s materskou, základnou a strednou školou.
Zobraziť celú aktualitu
Slovensko míňa na prevenciu najmenej v rámci Európy pasik
Slovensko míňa na prevenciu najmenej v rámci Európy

Na Slovensku ročne zomrie na odvrátiteľné úmrtia až 11 000 ľudí. Odvrátiteľné alebo aj zbytočné úmrtia sú indikátorom stavu zdravotníctva v danej krajine. Veľká časť z týchto úmrtí by nenastala, ak by pacienti dostali včasnú zdravotnú starostlivosť, prípadne efektívnu a inovatívnu liečbu. Slovensko je v štatistikách odvrátiteľných úmrtí dlhodobo medzi najhoršími krajinami v rámci Európy, napriek tomu, že vieme čo konkrétne robiť, aby sme znížili počet týchto úmrtí. 

Tento stav by mohla zmeniť systémová zmena v zdravotníctve, ktorej dôležitou súčasťou by mala byť aj prevencia a edukácia spoločnosti. Zhodli sa odborníci v rámci diskusie Talkie o zdraví.

 

Odvrátiteľné úmrtia sú všetky úmrtia do 75 rokov, ktorým by sa dalo včasnou a kvalitnou zdravotnou starostlivosťou predísť. Medzi ne patria liečiteľné úmrtia, ktoré by nemali existovať, ak by bola v systéme dostupná efektívna zdravotná starostlivosť a dostupná liečba a preventabilné úmrtia, ktoré súvisia s rizikovými ovplyvniteľnými faktormi, akými sú obezita, požívanie alkoholu či fajčenie. Slovensko je v štatistikách odvrátiteľných úmrtí dlhodobo medzi najhoršími krajinami v rámci Európy, pod nami sú už len krajiny ako Maďarsko či Rumunsko. Viceprezident Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) PharmDr. Dominik Tomek hovorí, že stav v ktorom sa slovenský zdravotný systém nachádza je výsledkom dlhodobého finančného, strategického, ale aj edukatívneho zanedbania.

 

Zuzana Dolinková zo Zväzu ambulantných poskytovateľov tvrdí, že v otázke nielen odvrátiteľných úmrtí, ale aj stavu zdravotníctva ako takého je najdôležitejšia prevencia. „Ak chceme šetriť finančné zdroje v zdravotníctve musíme investovať do preventívnych programov, do skvalitnenia ambulantnej starostlivosti, ktorá je v porovnaní s nemocničnou lacnejšia, ale aj do skríningových programov na včasné zachytenie ochorení,“ vysvetľuje. V otázke prevencie je však Slovensko taktiež na chvoste v rámci Európy. Na prevenciu ako takú míňame v priemere 15€ na hlavu. Pre porovnanie, krajiny ako Španielsko, Taliansko či Švajčiarsko minú na prevenciu od 100 do 200€ na jedného obyvateľa. „Problémom je aj dostupnosť liečby. Od roku 2011 schválila EMA 91 inovatívnych onkologických liekov, do minulého týždňa ich bolo na Slovensku dostupných 31,“ dopĺňa zdravotnícky analytik Martin Smatana.

 

Zatiaľ čo v zahraničí sa o edukatívne kampane a prevenciu obezity či fajčenia starajú rezorty zdravotníctva, na Slovensku takáto iniciatíva zo strany štátu stále chýba. Podľa Janky Bittó Cigánikovej by mali byť dôležitým hráčom v otázke prevencie zdravotné poisťovne. „Štát by mal poisťovniam zadať jasnú požiadavku na zníženie počtu výskytu konkrétnych ochorení. Poisťovňa by mala poskytnúť riešenie ako to chce urobiť, koľko financií na to potrebuje a štát by mal následne kontrolovať aj konkrétne výsledky.“ Predsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR dodáva, že vláda a politici sa menia, ale ak by bola spolupráca s poisťovňami nastavená jasne a transparentne, v otázke prevencie by zohrali dôležitú úlohu.

 

S edukatívnymi a preventívnymi kampaňami pre pacientov prichádzajú dlhodobo pacientske organizácie. Dominik Tomek z AOPP vysvetľuje, že od štátu nedostávajú na podporu preventívnych kampaní žiadnu finančnú podporu. Pacientske organizácie sú preto často financované tretími stranami, rôznymi organizáciami či farmaceutickými spoločnosťami, čo pacientsku organizáciu následne diskvalifikuje v diskusiách s rezortom zdravotníctva. Cigániková dodáva, že je potrebné prísť s programom zo strany štátu, ktorý bude podporovať aktivity pacientskych organizácií a neohrozí tým ich nezávislosť.

 

V otázke znižovania odvrátiteľných úmrtí zohrávajú dôležitú rolu aj rizikové faktory. Medzi ne patrí nesprávna životospráva, obezita, alkohol či fajčenie. WHO nepredpokladá, že by sa v dlhodobom horizonte znížil počet fajčiarov. Napriek tomu existujú krajiny, ktoré si vytvárajú vlastné programy na ozdravenie spoločnosti a svojich obyvateľov. Napríklad v Anglicku existuje bonifikačná schéma, ktorej cieľom je presvedčiť pacientov, aby prestali fajčiť. Ak to nedokážu, lekár im odporučí, aby prešli na menej škodlivé náhrady tabakových výrobkov. Janka Bittó Cigániková hovorí, že na fajčenie a postupného ozdravovanie spoločnosti treba myslieť pri tvorbe daňovej politiky. „Keď zvyšujeme ceny tabakových výrobkov, mali by sme ich cenovo odlíšiť od iných nikotínových náhrad. Pokiaľ sú ceny klasických tabakových výrobkov a menej škodlivých náhrad na rovnakej úrovni, postoj fajčiara to nezmení a náhradu klasických cigariet si nevyberie. Ak človek nevie skoncovať s fajčením úplne, je určite lepšie, ak prejde na niektorú z nikotínových náhrad akoby mal zostať pri klasických cigaretách,“ dodáva.

 

Aby sa zmenil nielen prístup k prevencii, ale aj liečbe a dostupnosti zdravotnej starostlivosti, je potrebných niekoľko zásadných zmien a reforiem. Podľa Martina Smatanu je dôležitá optimalizácia siete nemocníc, reforma zákona o lieku, ktorý by mal sprístupniť viacero inovatívnych liekov, ale v neposlednom rade si reformu vyžaduje aj ambulantná sféra a určenie priorít zdravotnej politiky. „Podľa môjho názoru by sa mohla posilniť aj úloha Úradu verejného zdravotníctva. Ten sa historicky sústredil vždy len na hygienu a menej na verejné zdravie. Pomôcť v prevencii či včasnej diagnostike by preto mohli napríklad aj poradne verejného zdravia,“ vysvetľuje. Zuzana Dolinková zo Zväzu ambulantných poskytovateľov hovorí, že prevencia a preventívne programy by mali byť súčasťou aj Plánu obnovy a podľa nej je dôležité podporiť aj ambulantný sektor, nielen všeobecných lekárov, ale aj špecialistov. Predsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR dodáva, že v našom zdravotníckom systéme chýba meranie výsledkov a prínosov pre pacienta, absentuje tu analýza hodnoty za peniaze. Dominik Tomek z AOPP vníma ako jeden z výrazných problémov zdravotníctva chýbajúce strategické plánovanie. Podľa neho je zároveň najrýchlejším a najúčinnejším spôsobom ako znížiť veľkú časť úmrtí vakcinácia. Nielen proti COVIDU, ale aj proti chrípke, pneumokokom či ďalším ochoreniam, ktorým sa vďaka pokroku vedy a technológií dá účinne predchádzať.

Záznam z diskusie Talkie o zdraví, ktorej hlavnou témou boli odvrátiteľné úmrtia, si môžete pozrieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=NqrlpnQn3as

Zobraziť celú aktualitu
Slováci rozhodli - najobľúbenejšími sú výrobky značky Tescopasik
Slováci rozhodli - najobľúbenejšími sú výrobky značky Tesco

Výrobky vlastnej značky Tesco sú medzi zákazníkmi čoraz obľúbenejšie a reťazec v tomto smere na Slovensku vyniká! Najnovšie uspel aj v konkurencii ďalších produktov a práve výrobky s logom Tesco až v deviatich kategóriách označili zákazníci z celého Slovenska v programe Voľba spotrebiteľov – Najlepšia novinka 2021za najobľúbenejšie. Tesco tak prekonalo rekordy ostatných ročníkov ocenenia.O ocenenie tento rok zabojovalo rekordných 137 noviniek v 45 kategóriách.

Vážime si toto skvelé hodnotenie od našich zákazníkov. Už 25 rokov prinášame zákazníkom na Slovensku skvelú hodnotu za peniaze, a to aj vďaka výrobkom značky Tesco, ktoré neustále inovujeme, aby reflektovali aktuálne trendy. Privátne značky nám umožňujú prinášať zákazníkom širokú ponuku produktov značkovej kvality za dostupné ceny. Teší nás, že až 35 % produktov značky Tesco pochádza od slovenských dodávateľov a ich počet neustále rastie. Aj týmto spôsobom pomáhame lokálnym firmám dostať sa na zahraničné trhy a rásť s nami ešte viac,“ hovorí Erik Šiatkovský, komerčný riaditeľ pre Tesco na Slovensku.

 

 

Tesco výrobky sa stali víťazmi v 9 kategóriách – Balené mäso, Cereálie a sušené plody, Čokolády, Polotovary na varenie, Sladké pečivo, Slané pečivo, Šunky, Dámska hygiena a Zmrzliny. Voľbu spotrebiteľa organizuje skupina Atoz Marketing Services na Slovensku už desať rokov.

 

Zákazníkom záleží aj na udržateľnosti

Nezávislý program Voľba spotrebiteľov už desať rokov oceňuje nové a inovované výrobky uvedené na slovenský trh. Ocenené produkty sú vyhlásené na základe prieskumu prebiehajúceho na reprezentatívnej vzorke dvetisíc respondentov prostredníctvom nezávislého prieskumu organizovaného výskumnou agentúrou NielsenIQ.

 

„Medzi nomináciami dlhodobo rastie počet registrácií zameraných na zdravý životný štýl. Naprieč všetkými kategóriami je oproti posledným ročníkom vidieť ešte väčší tlak na ekológiu a udržateľnosť,“ uvádza Tatiana Koššová, country manager pre Slovensko usporiadateľskej spoločnosti Atoz Marketing Services, a dodáva:„Osobne mám veľkú radosť, keď vidím silný trend inovácií, ktorý je win-win pre spotrebiteľov, výrobcov, ale aj dlhodobo pre životné prostredie. Výrobcovia pochopili, že v prístupe k ekológii a udržateľnosti sme všetci na jednej lodi.“

 

Recyklovateľné obaly aj menej cukru

Tesco neustále zlepšuje svoje výrobky.Ešte v roku 2019 sa v strednej Európe zaviazalo, že do roku 2025 budú mať všetky výrobky vlastnej značky reťazca 100 % recyklovateľné obaly. Reťazec tak prispieva k budovaniu systému tzv. uzatvorenej recyklačnej slučky. V prípade, že obal zohráva dôležitú úlohu pri ochrane produktu, reťazec vždy pracuje na tom, aby materiál obalu bol plne recyklovateľný alebo opakovane použiteľný.

 

Tesco v máji tohto roka ohlásilo aj ambicióznu stratégiu, ktorá zákazníkom pomôže stravovať sa zdravšie a udržateľnejšie. V regáloch reťazca postupne pribudne ešte viac zdravších potravín vlastnej značky s upraveným zložením či ďalšie rastlinné alternatívy mäsa.

Pozitívnou zmenou prešli vybrané produkty vlastnej značky Tesca už skôr. Reťazec znížil objem cukru v nealkoholických nápojoch vlastnej značky na menej ako 5 gramov, čo je – pre lepšiu ilustráciu – jedna čajová lyžička na každých 100 mililitrov. To znamená, že tieto výrobky obsahujú v priemere o 24 % kalórií menej.

 

Najobľúbenejšie výrobky vlastnej značky Tesco podľa hlasovania vo Voľbe spotrebiteľov 2021:
 

kategórii Balené mäso jednoznačne zabodoval prémiový produkt za dostupnú cenu Tesco Finest hovädzí steak – kvalitný írsky hovädzí steak z vysokej roštenky pochádza z plemena Aberdeen Angus

 

kategórii Cereálie a sušené plody za víťazov označili spotrebitelia Tesco zmesi orechov a ovocia. Tesco ponúka širokú ponuku známych i menej obvyklých druhov a kombinácií, napríklad zmes goji, mandlí, semienok či kokosu, desiatovú zmes orechov a hrozienok alebo sušené mango a ananás.

 

Zákazníci si v kategórii Čokolády za víťaza vybrali Tesco Švajčiarsku čokoládu s kakaom s celosvetovo uznávanou certifikáciou Rainforest Alliance, ktorá certifikuje a spája farmárov, lesníkov, firmy a spotrebiteľov, ktorí tvoria svet, kde ľudia a príroda prosperujú v harmónii. Spolupráca s Rainforest Alliance podporuje kakaové farmy a zaručuje dostupné a udržateľné produkty.

 

Tesco výrobok získal prvé miesto aj v kategórii Dámskej hygieny – výrobky značky Tesco Pro Formula Eco sú vyrobené zo 100 % prírodných vlákien.

 

V kategórii Polotovary na varenie označili zákazníci za víťaza Tesco Grill Master mäso – kvalitné marinované mäso na grilovačky doma aj na cestách.

 

Kategórie Slané pečivo a Sladké pečivo priniesli Tescu víťazstvo za čerstvé pečivá, ktoré pripravuje vo vlastných peciach v predajniach.

 

V kategórii Šunky získalo Tesco víťazné miesto s unikátnou Tesco Finest bravčovou šunkou údenou na bukovom dreve.

 

Kategória Zmrzliny priniesla Tescu prvé miesto hneď za dve novinky – Tesco Zmrzlina v kornútkuso zaujímavou chuťou popcornu alebo slaného karamelu. Zmrzliny vlastnej značky reťazca taktiež používajú kakao s certifikáciou Rainforest Alliance.

Zobraziť celú aktualitu
Copyright © 2012 lenprezdravie.sk - žiadna časť stránky nemôže byť rozširovaná, alebo reprodukovaná bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa webstránky.
design by  POINTA grafické štúdio