Endometrióza nemusí končiť neplodnosťou
Autor: Mária H.
Endometrióza nemusí končiť neplodnosťou

Endometrióza je nepríjemné gynekologické ochorenie, ktoré sa prejavuje výlučne u žien v mladom veku. V niektorých prípadoch spôsobuje bolesť, inokedy o nej pacientka ani nemusí vedieť. Toto rekurentné ochorenie si žiada väčšiu pozornosť a ženy, ktoré plánujú v budúcnosti rodinu, by mali viac myslieť na jej opakované návraty.


Najčastejší dôvod ženskej sterility

Zákernosť choroby sa prejavuje rôzne. Čím je žena v čase vzniku ochorenia mladšia, tým ťažší priebeh sa predpokladá. „Treba zdôrazniť, že najčastejšie sa vyskytuje práve medzi 20. a 35. rokom, čiže u žien v ideálnom období na založenie vlastnej rodiny. U polovici žien býva endometrióza popisovaná s bolestivou menštruáciou, 75 percent žien s bolesťami v oblasti panvy a 25 – 40 percent žien, ktoré majú problémy otehotnieť“, uvádza gynekológ MUDr. Peter Harbulák. „Endometrióza môže byť tiež príčinou mimomaternicového tehotenstva, keď sa vajíčko usídli na sliznici maternice, vo vajcovode alebo vaječníku. Je to choroba, ktorú ovplyvňujú viaceré faktory - genetické, hormonálne, imunologické a takisto aj anatomické“, vyratúva skúsený lekár, aby lepšie ozrejmil značné komplikácie pri jej predchádzaní a samotnej liečbe.

 

Radikálna liečba nemusí byť vhodná pre každého

Žiaľ, aj tento vyhľadávaný odborník potvrdzuje fakt, že v súčasnosti neexistuje terapia, ktorá by viedla k trvalému vyliečeniu endometriózy. Všetko liečebné úsilie smeruje k úľave od bolestí (užívanie analgetík), k zmenšeniu alebo odstráneniu endometrických ložísk, k snahe o zachovanie plodnosti a zabráneniu návratu ochorenia.Liečba býva výsostne individuálna, pretože závisí od ťažkostí samotnej pacientky, ale aj od toho, či chce v blízkej dobe otehotnieť. Ďalej, liečba závisí od stupňa ochorenia a postihnutia orgánov malej panvy. Vzhľadom na to, že endometrióza je ochorenie viazané na hormonálny cyklus ženy a je závislé od hladiny estrogénov, cieľom liečby je dočasné zamedzenie tvorby pohlavných hormónov. Odporučením v liečbe endometriózy je aj užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo samotných gestagénov. No túto liečbu odporúča MUDr. Harbulák iba pacientkam, ktoré otehotnenie neplánujú. „Treba si uvedomiť, že endometrióza je kontinuálne a rekurentné ochorenie. To znamená, že kým bude pacientka vo fertilnom období, čiže kým budú jej vaječníky pracovať, tohto ochorenia sa úplne nezbaví a bude ho stále mať. Jedno z riešení - ako bolestivú endometriózu utlmiť, je práve vyradenie vaječníkov zo svojej činnosti“, potvrdzuje gynekológ závažný dopad ochorenia.

 

Tehotenstvo a dojčenie môže pomôcť

Túžba po dieťati a následné tehotenstvo taktiež rieši dočasne problém s endometriózou. Pacientky, ktoré tehotenstvo plánujú, by nemali nechať ochorenie ignorovať, mali by navštíviť špecializované zariadenia na liečbu neplodnosti a v čo najkratšej dobe skúšať s partnerom otehotnieť. „Ak sú tam veľké ložiská, môžu sa vyoperovať, ale netreba si myslieť, že týmto odoperovaním je vec vyriešená a pacientka je vyliečená. Endometrióza bude mať o nejaký čas opäť svoj devastačný vplyv na vaječníky, vajíčkovody a maternicu. Preto sa odporúča toto krátke obdobie využiť v snahe o tehotenstvo“, zdôrazňuje dopad neliečeného ochorenia na ženskú plodnosť MUDr. Harbulák. „Práve obdobie gravidity a následne obdobie dojčenia, zabezpečuje telu svojim hormonálnym vyvážením prirodzené prostredie a obranu proti opätovnému návratu ochorenia, alebo jeho rozšíreniu. Je to obdobie, kedy je ovariálny cyklus vylúčený a teda je týmto spôsobom na určitý čas zabránené aj progresii ochorenia“, dodáva gynekológ.