Inkontinencia nie je tabu
Autor: Barbora B.
Pondelok, 25. máj 2015
Inkontinencia nie je tabu

 

Už sa vám stalo, že ste si kýchli, zakašlali, nebodaj sa zasmiali a pocítili ste, že vám nevedomky unikol moč? Áno, znie to desivo, ale aj to sa stáva. Môže za to diagnóza menom inkontinencia. Spôsobuje, že moč odteká nekontrolovane z močových orgánov. Problém nastáva vtedy, keď sa stratí schopnosť vôľou moč zadržiavať.


Namiesto skrývania inkontinencie, hľadajte riešenie

Inkontinencia sa týka oboch pohlaví a skoro všetkých vekových skupín. Avšak štúdie ukázali, že až 70 % pacientov sa so svojimi ťažkosťami nepriznáva, ani nevyhľadá lekársku pomoc. Bežne inkontinencia postihuje až 30 % dospelých nad 50 rokov. Hoci ste si mysleli, že sa táto diagnóza dotýka len ľudí vyššieho veku, nie je to pravda. Choroba postihuje čoraz mladšie ročníky. Únik moču môže byť viazaný aj na rad bežných situácií, ako je obdobie po pôrode, prebiehajúci alebo prekonaný zápal močových ciest, častý dráždivý kašeľ pri viróze či chrípkovom ochorení. V tomto prípade je výskyt inkontinencie ešte vyšší - dotýka sa až 60 % žien. Skôr či neskôr sa môže prejaviť aj u vás, a razom pocítite ako sa s ňou znižuje kvalita života. Prvým príznakom býva to, že pacientka pociťuje mimovoľný únik moču. Vážnejším prejavom je už objektívny dôkaz v podobe úniku moču. Po tomto príznaku by malo nasledovať vyšetrenie u lekára, ktorý potvrdí, či ide o spomínanú inkontinenciu. Ak sa obava stane potvrdenou realitou, netreba okamžite vešať hlavu! Musíte len vedieť, ako sa s inkontinenciou môžete popasovať.

 

Inkontinencia nie je len jedna

Mimovoľný únik moču môže mať niekoľko podôb. Na základe toho rozlišujeme viacero druhov inkontinencie, pričom k frekventovaným patrí stresová inkontinencia, urgentná, inkontinencia z pretekania, reflexná inkontinencia moču, či zmiešaný typ inkontinencie. Pri zmiešanom type trpí veľa ľudí ako stresovou, tak aj urgentnou inkontinenciou. Príčiny kombinovania oboch foriem môžu, ale nemusia súvisieť. Medzi časté ďalšie príznaky problémov s únikom moču patrí frekvencia močenia a nyktúria. Problém frekvencie močenia máte, ak chodíte viac ako šesťkrát denne na toaletu a vždy vylúčite iba malé množstvo moču. Za normálnych okolností sa totiž počas jedného močenia vylúči cca 350 ml (1 a pol pohára) moču. Pri nyktúrii sa jedná o močenie častejšie ako raz či dvakrát za noc, ktoré je charakteristické pre ľudí starších ako 60 rokov.

 

Nanešťastie, ženy sú náchylnejšie

Hoci inkontinencia znepríjemňuje život mužom aj ženám, faktom je, že ohrozuje viac ženské pohlavie. Nie preto, že by mali ženy dramaticky odlišný životný štýl. Spôsobila to sama príroda. Vzhľadom na to, že dámy sa stávajú matkami, tehotenstvo prispieva k oslabovaniu svalov panvového dna. Predsa len, dieťa je fyzická záťaž pre celý organizmus a svaly na celom tele musia túto záťaž zvládnuť. Ak sa táto porucha nezachytí včas, začne moč unikať aj pri oveľa miernejšom vnútrobrušnom tlaku - pri chôdzi po rovine alebo schodoch. Najťažšie štádium je permanentný únik moču v pokoji vo vzpriamenej polohe. Dobrá správa je, že tieto problémy sa čerstvým mamičkám vytratia väčšinou hneď po pôrode. Vo vyššom veku majú tieto ženy zvýšené riziko, že budú inkontinentné.

 

Týka sa inkontinencia aj vás?

Takmer každý štvrtý človek má problémy s mimovoľným únikom moču. Nájdu sa však ľudia, ktorí namiesto toho, aby ju začali riešiť, radšej potláčajú jej prejavy do úzadia. Hlavným dôvodom je, že sa za tento problém hanbia. To však  ich trápenie neukončí! Ak aj vy máte podozrenie, že zápasíte s príznakmi inkontinencie, skúste odpovedať na niekoľko otázok a ak na niektorú z nich odpoviete kladne, potom je dôležité váš problém okamžite riešiť:

 

1.      Chodíte viac ako šesťkrát za deň na toaletu?

2.      Musíte v noci viackrát kvôli nutkaniu na toaletu vstať?

3.      Cítite náhle nutkanie na toaletu, ktoré nemôžete dostatočne dlho vydržať?

4.      Máte mokré alebo vlhké spodné prádlo?

5.      Máte veľakrát ťažkosti s močením alebo je močenie pre vás bolestivé?

6.      Dochádza u vás k úniku moču pri smiechu, kýchaní alebo kašli?

 

Ošetrujúci lekár môže posúdiť, či ide o inkontinenciu, a následne vám odporučí alebo predpíše niektorú z mnohých možností liečby. Napríklad cvičenie močového mechúra, cviky posilňujúce panvové svaly, úpravu stravovacích návykov, lieky, prípadne aj operáciu.

Kategória: Trápi vás